Bir Kariyer Danışmanı ile Görüşme Nasıl Geçer? Sizi Neler Bekliyor?

Kariyer Danışmanı Kimdir? Neler Yapar? yazımın devamı niteliğindeki bu yazımda, kariyer danışmanlığı sürecinin aşamalarına ve bilmeniz gerekenlere yer vereceğim.

Danışmana gitmeye karar vermek, yardıma ihtiyacı olduğunu kabul etmek pek çok kişi için kolay alınan bir karar değildir. Danışmanın güven verici ve kabul edici tutumu danışanı rahatlatıp kendisini daha iyi ifade etmesini sağlayabilir.

Ekran Görüntüsü (354).pngBaşlangıçta süreç yapılandırılır. Danışman, ne sıklıkla ve kaç defa görüşüleceği, birlikte nasıl ilerleyecekleri hakkında bilgi verir. Koçlukta yapılan kimya görüşmesine benzer. Taraflar birbirini tanımaya, anlamaya çalışır, devam edip edemeyeceklerine karar verirler. Bazen ilk, bazen ilerleyen seanslarda danışman ya da danışan devam etmek istemeyebilir. Danışman; yararlı olmadığını / olamayacağını düşünüyorsa ilgili kişilere yönlendirebilir. İlk seanstan önce, danışmanın kendisi sorun hakkında kısa bilgi alırsa her iki taraf da zaman kaybı yaşamamış, olası yönlendirme baştan yapılmış olur. Aynı şekilde, danışan da seanslara devam etmek istemeyebilir. Üstüne gitmeden biraz süre verilir, tekrar iletişime geçip durumu netleştirmek için tarih belirlenebilir.

Seanslar yaklaşık 50 dakikadır. “Sizi buraya getiren / Bugün burada olmanızı sağlayan nedir?” soruları ile danışanın kendisini açması sağlanır. Seans bitiminde paylaştıkları için teşekkür edilir. Kişiye özel olmakla birlikte, ortalama 7- 8 seans içinde danışmanlık hizmeti tamamlanır. Danışman, danışanı dinlerken anlattıklarını not almak isteyebilir, bunun için izin ister. Not alınması bazen danışanları tedirgin edebilir, ancak sonraki görüşmeler için ön hazırlık niteliğindedir, bir önceki seansta katedilen yol daha net gözükür. Söz uçar, yazı kalır 🙂

Yapılandırma esnasında, danışanların gerçekçi olmayan beklentilerine dikkat etmek gerekiyor. İşe yerleştirme, özgeçmişi yönlendirme gibi konuların danışmanın görev tanımında olmadığı bilinmeli. İş bulma stratejilerinde, mülakat hazırlığında, özgeçmişte yapılan hataların düzeltilmesinde destek olur, ancak direkt olarak iş bulmaz, “Özgeçmişini X firmasına attım, arkadaşım oranın insan kaynaklarında çalışıyor, seni arayacaklar.” demez.

Yapılacak test ve envanterlerin içeriği konusunda açıklayıcı bilgi paylaşımında bulunmak önemli. “Senin mesleğin kesinlikle şu!” diyen, adımları planlayan, kararların tüm sorumluluğu alan testler yok. İyi ki yok 🙂 Yapılandırmadan sonra, birlikte iş birliği yaratılıp hedeflerin belirlenmesi aşamalarına geçilir.

Birlikte çalışacağınız danışmanı seçmeden önce, ağırlıklı olarak hangi alanlarda hizmet verdiğini öğrenebilirsiniz. Özgeçmişini inceleyebilir, varsa bloğuna, sosyal medya hesaplarına, Youtube kanalına bakarak çalışma tarzına dair fikir edinebilirsiniz. Diploma, sertifika bilgilerini isteyebilirsiniz. Bütçe de önemli bir konu. İlk görüşme sonrasında ortalama kaç seans süreceği belli olduğu için maddi durumunuzu ona göre ayarlayabilirsiniz. O kişiden danışmanlık hizmeti aldığını bildiğiniz birileri varsa, iletişime geçebilirsiniz. Seanslardan sonra sorun yaşadığı konuyla ilgili ilerleme kaydedebilmiş mi, farklı problemleri için yeniden danışmanlık hizmeti almak ister mi sorup bilgi alabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü (353)   Amerikalı psikolog Carl Rogers’a göre danışman; empati, uyum, koşulsuz kabul becerilerine sahip olmalıdır. Donald Super’a göre; kariyer gelişiminin bazı evreleri var. Örneğin; 25-44 yaş arası kurma evresidir, 45-64 yaş arası sürdürme evresi. Her iki yaş grubunun kariyer beklentileri, yaşadıkları sorunlar birbirinden farklı, doğal olarak çözümleri de. Danışmanın yaklaşımı bu farklılıkları gözetecek şekilde olmalıdır.

Kariyer; hayat boyu sürer ve sadece başarıları değil, arayışları, umutsuzlukları, kararsızlıkları da kapsar. Danışmanlık hizmeti almadan önce merak edebileceklerinizi yazmaya çalıştım. Aklınıza takılanlar olursa iletişime geçebilirsiniz.

 

Birlikte gelişebilmek dileğiyle,

Pınar Şahin

 

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.simplypsychology.org/client-centred-therapy.html

https://www.careers.govt.nz/resources/career-practice/career-theory-models/supers-theory/

Kariyer Danışmanlığı Yüksek Lisans ders notları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s