Kariyer Danışmanı Kimdir? Neler Yapar?

Kariyer, Super’a göre; “Yaşamı yapılandıran olaylar dizgesidir.” İlerleme, gerileme ve duraklamaları kapsar. Kariyer danışmanlığı, mesleki rehberliğin içinde yer alır. Kavram olarak mesleki rehberlik daha çok eğitim alanında, kariyer danışmanlığı iş hayatında kullanılır. Ömür boyu sürdüğü için, emeklileri de dahil eder. Emekli olup köşesine çekilmek istemeyen, farklı kariyer planları olan, kafası karışık bir birey kariyer danışmanının çalışma alanındadır.

Amerikan Ulusal Kariyer Gelişimi Derneği (NCDA), kariyer danışmanlığını şöyle tanımlamıştır:

“Bireylerin mesleklere, kariyerlere, kariyer rollerine ve sorumluluklarına, kariyer kararları verme ve kariyer planlama, serbest zaman aktiviteleri planlama, kariyer yolları ve diğer kariyer gelişim aktiviteleri (örneğin özgeçmiş yazma, iş görüşmesi, iş arama teknikleri) gibi onların kariyerleri ile ilgili çatışma ve sorunlara yönelik bireysel veya grupla sürdürülen danışma sürecidir”.

Ekran Görüntüsü (618)

Kariyer danışmanı neler yapar?

 

  • Danışanların yeteneklerini, ilgi alanlarını, becerilerini, kariyer değerlerini saptamada etkin rol oynar.
  • Onların iş dünyasında yaşanan değişim ve belirsizliklere uyum sağlayabilmeleri, önlerine çıkabilecek engelleri aşabilmeleri için gerekli yetkinliklere sahip olmalarını amaçlar.
  • Staj ve iş arama stratejileri oluşturur.
  • Mülakat sürecinin işleyişi, mülakat teknikleri hakkında bilgi verir, danışanla prova yapar.
  • Özgeçmiş, niyet mektubu, kapak yazısı düzenler.
  • Danışanla birlikte akademik hedeflerini netleştirir.
  • Mevcut ya da yeni kariyer yolları için kariyer planlamasını yürütür.
  • Danışan, seçenekler arasında kaldığında kendisi için en iyi kariyer kararını vermesine destek olur.
  • Gerektiğinde psikologlara, psikiyatristlere yönlendirir. (depresyon vb.)
  • Okul/iş hayatı – özel hayat dengesinin sağlıklı kurulmasına yardım eder.

 

 

Ekran Görüntüsü (617)Liste uzayabilir 🙂 Kısaca, hayat boyu süren kariyer gelişim sürecinde bireylerin yanındadır, destekleyici hizmet sunar, farkındalık yaratır, önlemler alır. Artık eskisi gibi tek meslekle ömür tamamlanmadığı, birden fazla hatta üçten fazla meslek değişimi yaşandığı/yaşanabileceği için kariyer danışmanlarının rolü artıyor.

Kariyer Danışmanlığı bölümünde yüksek lisans tezsiz yapılıyor. Ben İstanbul Üniversitesi’nden mezunum. Hem çalışma hayatına yönelik dersler aldık (Örgütsel Davranış, İnsan Kaynakları Yönetimi …), hem de psikolojiye ve seansları nasıl gerçekleştireceğimize dair (Mesleki Gelişim ve Kişilik Teorileri, Kariyer Danışmanlığında Görüşme İlke ve Becerileri…). Sakarya Üniversitesi tezsiz, uzaktan eğitim veriyor. Ankara Üniversitesi’nde de İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı bölümü var. Ayrıca bazı özel merkezler online ya da yüz yüze sertifika programları düzenliyorlar.

Bireysel çalışmaların dışında, kariyer danışmanları okullarda ve kurumsal firmalarda çalışabiliyorlar. Özel okullar, Sabancı Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İTÜ gibi pek çok üniversite Kariyer Danışmanlığı hizmeti veriyorlar. Açık olması durumunda bankaların, büyük ölçekli firmaların kariyer yönetimi bölümünde görev alabiliyorlar.

Kariyer danışmanlığı ile kariyer koçluğu zaman zaman birbiriyle karıştırılabiliyor. Aralarında bazı farklar var: ICF’e göre; koçluk hizmeti verilen kişi müşteridir. Danışmanlık hizmeti alan kişi ise; danışandır. Koçluk görüşmelerinde müşteri aktifken, danışmanlık seanslarında aktif olan danışmandır. Danışmanlık uzmanlık gerektirir, analiz yapılır, uzman görüşü belirtilir. Koçluk, keşif temellidir. Müşteriye doğru sorular sorarak kendi çözüm yolunu çizmesi hedeflenir. Onların tam potansiyellerine ulaşıp kullanmaları, kişisel gelişimleri ön plandadır. Danışmanlık, sorun çözmeyi ilk sıraya alır. Gerekli durumlarda, kişisel gelişime, yeni beceriler edinmeye yönelir.

Çoğu zaman danışmanlık, bu hizmeti talep edenlere fayda sağlasa da olumsuz örnekler de yaşanabiliyor. 40 yaşındayken, önde gelen bir üyelik hizmetleri kurumunun ürün yönetiminde çalışan bir kadın, kendisini işiyle ilgili mutsuz, depresif, bezgin hissediyor. Yıllardır aynı işi yapıyor ve ilgisini kaybetmiş. Yeni bir kariyere yönelmek istiyor, ancak ne yapacağını bilemiyor. Binlerce dolar, birkaç saatlik toplantı, bir dizi standart değerlendirme testinden sonra, kariyer danışmanı “Eh, şu anki işiniz sizin için çok uygun ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor gibi görünüyor” diyor. Danışan tatmin olmuyor, kısıtlı görüş açısıyla yeteneklerine, önceliklerine, potansiyeline bakılmadan değerlendirildiğini düşünüyor.

Görüşmeye gitmeden evvel haklarınız ve etik kodlar hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olur. Yurt dışındaki etik kuralları öğrenmek isterseniz linki: NCDA Gelecek yazımda, danışmanlık sürecinden ve nelere dikkat edilebileceğinden bahsedeceğim.

Birlikte gelişebilmek dileğiyle,

Pınar Şahin

 

(Tanımlar ve ilk bölümde, yüksek lisansta kaynak kitabımız olan Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak’ın editörlüğünü yaptığı kitaptan yararlandım. Kaynaklarda ismi var. Bu alanda eğitim alanlar, almak isteyenler için kapsamlı baş ucu kitabı. Her bölüm farklı hocalar tarafından detaylıca yazılmış. Kitaba ait web sitesinde konularla ilgili sunumlar, değerlendirme soruları gibi materyaller var.)

 

Yararlanılan Kaynaklar:

Mesleki Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı Kuramdan Uygulamaya

http://meslekirehberlikvekariyerdanismanligi.kitabi.gen.tr/

https://www.icfturkey.org/etik-kurallar-ve-duzenleme/

http://egitim.sakarya.edu.tr/tr/enstituprogrami/8556/27750/kariyer-danismanligi

https://www.forbes.com/sites/kathycaprino/2012/03/07/when-career-coaching-is-a-waste-of-your-money/#75bd1efa54f4

 

Kariyer Danışmanı Kimdir? Neler Yapar?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s