Siz Hiç İş Yerinde Ağladınız Mı?

Uzun saatler boyunca çalıştığımız iş yerlerimizde, mutlu ve heyecanlı hissettiğimiz anlar kadar üzüntülü ve kırgın olduğumuz zamanlar da olabiliyor. Bazen hüzün, yolunda gitmeyen işlerin yaşattığı stres artarak gözyaşı olarak dökülebiliyor. Ofiste ağlamanın profesyonelliği zedeleyeceğine, olumsuz sonuçlar doğuracağına dair yaygın bir inanış var.

Ekran Görüntüsü (345)Accountemps’in düzenlediği ankette işçilere ve CFO’lara “İş yerinde ağlamak itibarınızı nasıl etkiler?” sorusu soruluyor. İşçilerin %32’si ve CFO’ların %26’sı iş yerinde ağlamanın asla uygun olmadığını, insanların sizi zayıf ya da olgunlaşmamış biri olarak algılayacaklarını belirtiyorlar. HBR; erkeklerin iş yerinde ağladıklarında genellikle kârlı çıktığını söylüyor. Beyaz eşya şirketinde Satış Direktörü olan Cathryn, ekibine çift haneli zararları açıklarken ağlıyor. Ertesi gün, yöneticisi tepkisini gösteren bir e-mail atarak onu kenara çekmelerini, iş yerinde ağlamanın uygunsuz olduğunu yazıyor. Global bir süpermarket zincirinde finans alanında kıdemli başkan yardımcısı olarak çalışan Daniel ise; aylardır süren yoğun çalışmanın ardından hayatını yeniden dengeli hâle getirmek amacıyla birkaç ay izne çıkacağını gözyaşlarıyla bildiriyor. Ekibi onu tebrik ediyor, davranışını cesur buluyor, hoşça kal partisi düzenliyor. Cathryn küçümsenirken Daniel alkışlanıyor.

Amerikalı gazeteci ve yazar Anne Kreamer; ağlamanın katartik fizyolojik faydalarına rağmen iş yerinde ağlamanın kadınlara sanki bir feminizm testinden geçememiş gibi güvenilmez, değersiz hissettirdiğini söylüyor. Kadınlar iş yerinde ağladıktan sonra kendilerini daha kötü hissederken, erkekler daha iyi hissediyorlarmış. University Of California’da işletme profesörü olan Kimberly Elsbach’ın iş yerinde ağlayan yüzlerce kişiyle yaptığı röportajların bulguları, ağlamanın kariyere etkisinin çoğunlukla negatif olduğu yönünde. Ağlak etiketi yapıştırılınca ofisten ayrılan kadınlar olmuş. Çalıştığı kurumda en üst pozisyona terfi almayı bekleyen kadınlardan biri toplantıda ağlamış. Sonuç mu? Beklediği terfiyi beklemeye devam.

Ekran Görüntüsü (350)

Ağlayan iş arkadaşımız için biz ne yapabiliriz?

  • Yalnız kalmak ya da tam tersine dertleşmek isteyebilir. Tercihlerine saygı duyalım. Elimizden geldiği kadarıyla yardıma hazır ve açık olduğumuzu gösterelim. Temiz hava almaya çıkarmak, su getirmek, herkesin toplaşıp “Aa ne oldu?” demesine fırsat vermeden uzaklaştırmak iyi gelebilir. Bu durum işten kaytarmak için kullanılmasın tabii. İlköğretimdeki “Öğretmenim Tuğçe ağlıyor, çıkabilir miyiz?” anılarına dönmesin 🙂
  • Yöneticisi olduğunuz ekipten biri ağlıyorsa; tavır suçlayıcı, mesleki açıdan yetersiz hissettirici olmamalı. Rahatlatıcı yaklaşım çalışanı daha çabuk toparlayacaktır. Görmezden gelmek yerine yapıcı, çözüm üretici olmaya çabalayın. Sıkıntısıyla ilgilendiğinizi belli edin. Ağlaması tecrübesizliğinden kaynaklanabilir. 21 yaşındayken, fazla mesai yapacağı geç söylenince planı iptal oldu diye ağlayan çalışan vardı.
  • Bazı sorunlar hemen çözülmez. Kişinin kendisinde, ailesinde ciddi sağlık problemleri olabilir. Böyle durumlarda dinlemek, içini dökmesine müsaade etmek fayda sağlar. Hayati tehlikesi olan rahatsızlıklara, hayatı zorlaştıran engellere kendimizden, çevremizden, gönüllü faaliyetlerden vs. aşina olmayınca anlamak zorlaşıyor. Hemen “Anlıyorum.” demek karşı tarafa anında anlaşıldığını hissettirmeyebilir. İhtiyacı olduğunda iş yükünü azaltan iş arkadaşları, gerektiğinde izin verirken zorluk çıkarmayan yönetici sürecini kolaylaştırır. Maddi yardım gerekiyor mu öğrenin.
  • Ağlayan kişinin üzüldüğü konu size göre önemli olmayabilir, ama onun için önemli. En azından o dakikalarda öyle hissediyor. Depresyonda olma ihtimali de var. “Buna ağlanır mı?”, “Neler yaşadım, ne yöneticilerim vardı senin gibi ağlamadım.” cümleleri ağlamayı körükler.
  • Mobbing, şiddet, cinsel taciz, haksızlık, iftira gibi durumlar yaşandıysa mahkemede, hukuki süreçte, avukat konusunda destek olun. Çalıştığı ekibin yanında olması, mücadelesini devam ettirmesinde güç verecektir.

“İçimde biriken hislerin birdenbire patlayarak beni zerreler hâlinde dağıtacağından korkuyorum.” (Sabahattin Ali). Açık ofislerde gözyaşları zor saklanıyor. Sinir krizi ağlaması ile “Ağlamak güzeldir, süzülürken yaşlar gözünden!” seviyesinde akan damlalar arasında fark var :). Ağlayacağımızı fark ettiğimizde, o ortamda ağlamak istemiyorsak iyi geleceğini düşündüğümüz biriyle konuşabiliriz. Özellikle konu işle ilgiliyse, ofisten güvendiğimiz arkadaşımıza anlatabiliriz. Rahatlatıcı bir şeyler içmek, mola vermek, uzaklaşamıyorsak en azından oda içinde hareket etmek, kulaklıkla müzik dinlemek, toplantıdan çıkmak için izin istemek geçici önlemler. Ağlama sebebini ve çözümünü düşünmek lazım.

Hırs, ağlatabiliyor. Öğrenciyken 5/100/A alamadı diye ağlayanlar; yükselemediği, performans değerlendirme sonuçları iyi olmadığı için ağlayabiliyorlar. Zaman zaman mutsuzluk yerine mutluluk da gözyaşı döktürebiliyor. Ağlamak insani bir duygu, cinsiyeti yok. Kendinizi suçlamayın. İş hayatında duygusallığa yer var, ancak kronik ağlayıcı olmayın, istediklerinize ulaşmanın basamağı yapmayın.

Siz ne düşünüyorsunuz? Unvan, cinsiyet, yaş vb. değişkenler fikrinizi etkiliyor mu? Ağlayan çalışma arkadaşınıza destek oldunuz mu? Ağlama noktasına geldiniz mi yoksa Ursula K. Le Guin’in dediği gibi: “…dayanamayıp ağlamak istedim. Dayanabildim ve ağlayamadım.” durumunu mu yaşadınız?

Birlikte gelişebilmek dileğiyle,

Pınar Şahin

 

Yararlanılan Kaynaklar:

http://rh-us.mediaroom.com/2018-04-03-Cry-Me-A-River-How-Emotions-Are-Perceived-In-The-Workplace

https://hbr.org/2018/06/why-is-crying-at-work-such-a-big-deal

https://www.huffpost.com/entry/is-it-ever-ok-to-cry-at-work-heres-what-experts-think_n_5a99a367e4b0479c025249e0

https://www.cbc.ca/radio/thecurrent/the-current-for-december-20-2016-1.3903748/crying-at-work-could-damage-your-career-study-suggests-1.3903749

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s