20’li Yaşlarda İş Hayatı

ekrangc3b6rc3bcntc3bcsc3bc283232920’li Yaşlarda İş Hayatı; Irmak Özkaşıkçı Orman tarafından yazılan, kapsamlı, hem kişisel tecrübelere hem de gözlemlere dayanan bir kitap. İlk baskısını 2015 yılında yapmış. 9 bölümden oluşuyor. İsmiyle iş hayatına yeni atılan kişileri hedef alıyor gibi görünüyor, ancak içeriğiyle 20’lerini tamamlayanların da yararlanabileceği notlar var.

Çalışma hayatınızda, üniversitedeki staj döneminizde aklınızda bulundurabileceğiniz, yolunuzu çizerken faydalanabileceğiniz bilgiler içeren 240 sayfalık kitabı bitirdiğinizde, “Keşke 20’lerimde bilebilseydim, bir uyaran olsaydı…” cümlesini daha az kullanacaksınız. İş hayatının ilk günü, maaş pazarlığı, takım çalışması, planlı olmak, zaman yönetimi, çok karıştırılan mentor ve koç ayrımı, iş arkadaşlıkları, girişimcilik işlenen konulardan. İş hayatına başlamadan katılmanız gereken iş görüşmeleri tüyoları var. Açıkça yazmıyor iş bulmanın 10 altın kuralı diye ama satır aralarından ne yapmanız, ne yapmamanız gerektiğine ulaşıyorsunuz.

Kitaptan bazı dersler:

  • İstemeyi bilin, mücadele edin.
  • İstemeyi bilmek kadar dinlemeyi de bilin. Böylece yöneticilerinizin istediği gibi bir iş çıkarmanız kolaylaşacak.
  • Hayır demeyi ve pazarlık etmeyi öğrenin.
  • Fırsatları yakalayabilmek için algılarınızı açık tutun, kendinize yatırım yapın. 20’li yaşlar enerjik yaşlar. Karşınıza olanak çıktığında, kriterlere uymadığınızdan elenmeyin.
  • İş arkadaşlarınızla anlamlı ilişkiler kurun. Sevincinizde, hüznünüzde size hızlı desteklerini hissedeceksiniz.
  • Gerektiğinde, zamanı geldiğinde çürümemek adına güvenli limanınızı terk etmeyi göze alın.
  • İş hayatındaki prensiplerinizi belirleyin.

“Kimsenin yeri doldurulamaz değildir.” katıldığım noktalardan biri oldu. Sağlık sektöründeyken “Herkesin muadili vardır.” denirdi iş yerinde. “Vazgeçilmez olan sadece kurumlardır, kişiler değil.” diye eklenirdi.

ekrangc3b6rc3bcntc3bcsc3bc2832229Okurken göze çarpan yazım yanlışları vardı. Benim satın almış olduğum baskısıyla ilgili bir problem miydi bilmiyorum. Her şey, zarafet, direkt, “ki” ve “de” eklerinin yazımı doğru değildi. Tüm kitap boyunca devam ediyordu, dikkat çekiciydi. Yabancı dil öğrenme kısmı, biraz açık ve örneklerle işlenebilirdi. İşinizde İngilizce ya da başka bir yabancı dili aktif olarak kullanmasanız bile, gelecek yıllarda alternatif iş fırsatları ve yöneticilik için ihtiyaç duyabilirsiniz. O yaşlarda para biriktirmeye, tasarruf etmeye dair adımlar atabilmek, sosyal sorumluk projelerine katılmak da önemli konulardan. Dikkatimi çeken başka bir bölüm: Birlikte Çalışabileceğin Farklı Karakterler. 30’larındaki bekarlar, yeni anneler gibi alt başlıkları var. Farklı karakterler medeni durumun, çocuk sahibi olmanın iş yerine, departmana yansıması üzerinden değil de zıt, çalışması, geçinmesi zor karakter özelliklerine sahip ya da tam tersi iyi özellikleriyle, katkısıyla fark yaratan kişiler üzerinden anlatılabilirdi bence. Kimi zaman özel hayatın ofise yansıması söz konusu olabilir, bunu yansıtan çalışanlardan bahsedilmek istenebilir, yine de “30”lu yaşlarında ve henüz hayatını tam anlamıyla düzene sok-a-mamış bir yöneticiniz varsa; onun da bir insan olduğunu, kendi zihninde sürekli olarak zamana karşı yarıştığını …… unutmayın.” cümlesini hoş bulmadım.

Son bölümde, iş insanlarının önerileri var. İş insanı kelimesinin kullanılmasını sevdim. Biliyorsunuz, artık iş adamı yerine kadınları da es geçmeyen iş insanı tercih ediliyor. Sorulan sorulara verilen yanıtların bazı ortak noktaları; İngilizce’yi çok iyi bilip ikinci bir yabancı dili öğrenmeyi, işi severek yapmayı ve yeniliklere açık olmayı önermeleri. 20’lerinizde iş hayatınız devam ederken başka alanda kariyer düşünürseniz, okuduğunuz bölümün getirisi olan mesleği yapmak istemezseniz geç değil. İlk lisans eğitiminden sonra müzik, moda, hukuk gibi alanlara yönelen eğitim alıp başarılı olan çok genç var.

Daha verimli okuma için, öğrenciyken ya da okulu yeni bitirdiğinizde okumanızı tavsiye edebilirim. Özellikle sabırsız olunan, sebat etmeden pat diye bir şeylerin değiştirilebileceğine inanılan dönemde okumanın iyi geleceğini düşünüyorum.

 

Keyifli Okumalar,

Pınar Şahin

https://www.dr.com.tr/Kitap/20-li-Yaslarda-Is-Hayati/Irmak-Ozkasikci-Orman/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Yonetim-Is-Gelistirme-Kalite/urunno=0000000647674

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s