Bir İnsan Kaynakları Masalı

Bir İnsan Kaynakları Masalı, bloğumda yazısının olmasını istediğim kitaplardan. İlk baskısı 2006 yılında Elma Yayınevi tarafından yapılıyor, isminde masal kelimesi geçse de gerçekten yaşanabilecek durumları anlatıyor, bu yüzden samimi ve sürükleyici ilerliyor.

Ezgi, üniversiteden yeni mezun. Çalışmak istediği alan insan kaynakları. Mülakata gitmesi, akabinde kabul edilmesiyle başlayan iş hayatının bir yılını okuyoruz. Departmanda 9 kişiler. 3 kişi Özlük tarafında, 3 kişi Seçme ve Yerleştirme, Performans Yönetimi gibi konularda çalışıyor, 1 kişi Eğitim süreçlerini yürütüyor, 1 kişi müdür, 1 kişi departmanın asistanı. İk Genel Müdür’e bağlı. Genel müdür yeniliklere ve gelişime açık, insan kaynaklarına değer veriyor, bazı değişiklikler yapmak istiyor. Ama insan kaynakları ve diğer bölümler bu değişikliklere ne kadar hazır?

Yenilikler, yenilikleri açıklamak beraberinde farklı fikirleri getiriyor. Destek verenler, “Ne gerek var?” diyenler, düşüncesini söylemeden direkt yöneticisini onaylayanlar çıkıyor. Okul sıralarının “Arkadaşıma katılıyorum.” u yerini “Yöneticime katılıyorum.” a bırakıyor. Sistemi oluşturan kişiler alınganlık yapabiliyor. Müdür Nermin Hanım, astları kendisini değerlendirdiğinde pilot uygulamadaki yöneticilerden düşük puan alıyor, hassas davranıyor.

Başlangıçta sıkıntı yaratan durumlardan biri; oryantasyonu işinde mutsuz, eğitim Ekran Görüntüsü (144)fonksiyonunda görev almayan Özlük İşleri Şefi’nin yürütmesi. Haliyle mutsuzluk yansıyor, ilk gün oryantasyonu verimli geçmiyor.

İş arkadaşlarıyla paylaşımlarda dikkatli olmak gerekiyor. Yeni tanışılan kişilerin bizim planlarımızı, önerilerimizi kendilerine ait gibi sunmaları mümkün. Ezgi içine kapanıyor, mesafeli duruyor. Dışarıdan çalışmak, katkıda bulunmayan istemeyen biri olarak gözüktüğünden uyarı alıyor.

Sorumluluk alınan işi takip etmek, delege edilen kişiyi izlemek önemli. Aksi takdirde, ücret gibi en gizli kalması gereken bilgilerin açığa çıkması kaçınılmaz. İşe dâhil olamayan kişiler yanlış anlaşılmalara, kurum içinde söylentilere davetiye çıkarabiliyor. Henüz kurulmamış, uygulamaya geçilmemiş sistem hakkında önyargılar oluşuyor.

Rekabet her zaman aynı yaştan aynı pozisyondan kişiler arasında yaşanmıyor. Daha kıdemli ve yaşı büyük olan kişiler giriş seviyesinde pozisyonu olan genç kişileri rakip olarak görebiliyor.

Okurken akademik dille yazılmış kitaplardan öğrenilenlerin pratiğe dönüştüğünü görüyoruz. Her bölümde bir konu işleniyor. Ezgi yaşadıklarından, yaşayamadıklarından notlar çıkarıyor, kararlar alıyor. Örneğin; mülakat sonrasında “Bir hafta içinde sana geri bildirimde bulunacağız.” deniyor, 1 ay sonra ses geliyor. Kendisi, işini yaparken en kısa zamanda geri bildirimde bulunmak istiyor.

Alanı dışında lisans eğitimi alıp başarılı olan kişilerden yazar Özden Aslan. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Eğitim Teknolojisi ve İletişim konusunda yüksek lisansını tamamlıyor. Eğitim birimi yöneticisi, endüstriyel ilişkiler koordinatörü, personel müdürü olarak çalışıyor, zaman içerisinde bölüm insan kaynakları adını alıyor. Uzun yıllardır insan kaynakları süreçleriyle iç içe. Deneyimleri edebiyat eğitimi ile birleşince ortaya problemleri ve çözümleriyle insan kaynakları alanında okunabilecek ilk kitaplardan biri çıkıyor.

Kitap, işlenen konuların toparlanıp tanımlar halinde sunulmasıyla son buluyor. İnsan kaynakları departmanında neler olduğuna, süreçlerin nasıl ilerlediğine ilgi duyanlara iyi bir kaynak, öğrenciler için adeta Uygulamalı İnsan Kaynaklarına Giriş – 101 :). Koçluk, iş değerleme detaylı işlenen konulardan. Masalların tatlı hissiyle Ezgi’nin tecrübelerini paylaşabilir, benzer problemler yaşadıysanız fikir edinebilirsiniz. Ek olarak, satıştan elde edilecek tüm gelir PERYÖN Ankara Şubesi’ne bağışlanıyor.

Keyifli Okumalar,

Pınar Şahin

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s