TedxReset 2017

Geçtiğimiz yıl “Bir Yolu Var” temasına sahip olan TedxReset, bu yıl “Şimdi, Burada!” (Right Here, Right Now!) temasıyla 12-13 Mayıs tarihlerinde Tim Show Center’da gerçekleşti. Gönüllü ekip ve konuşmacılarla düzenlenen, 1,5 gün süren program ilham verici konuşmalarla 6 oturumdan oluştu. Başlangıç noktasını uzaklarda aramak sadece varışı geciktirir, belki de imkânsızlaştırır. Her nereye gitmek istiyorsak, başlangıç noktası hep aynıdır; “Şimdi, Burada!” denildi.

Felsefesi “Zihinleri Sıfırlamak” olan TedxReset’in 8. yıl oturum başlıkları:

  • Nereden Başlanmalı?
  • Karmaşayı Kucakla
  • Kimin İşi?
  • Ne Yaparsan Yap, Biriyle Yap
  • Alttan Gelen Dalga
  • Hadi Bakalım! idi.

Program, küratör Ali Üstündağ’ın açılış konuşmasıyla başladı, 28 konuşmacı ve canlı performans sergileyen müzisyenlerle akışına devam etti. Ali Bey, aynı zamanda 2010 yılında TED lisansını alarak ülkemize getiren kişi. 8 aylık yoğun bir çalışma sonucunda özenle hazırlanmış programın içeriği değişim konusunda cesaretlendiriciydi.

Konuşmacıların hemen hemen hepsinin çevresinde “Olmaz, yapamazsın!” diyen birileri olmuş, sadece başarı değil, başarısızlık da yaşamışlar, yol arkadaşlarını iyi seçmişler, internet deryasından faydalanmışlar ve umutları hep var.

20170513_093946En beğendiğim konuşmalardan biri İnci Kadribegiç’in “Hayat Çok Jelibon” konuşmasıydı. İnci Hanım, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenci. Nobel ödüllü Shinya Yamaka’nın kurucusu olduğu Kyoto Üniversitesi’nde staj programına tam bursla kabul almış. Başvuru süreçlerinde tam 193 defa reddedilmiş. O dönemde e-mail kutusunda Reddedilenler klasörü varmış ve Jelibonla biraz haşır neşir olmuş :). Daha öncesinde Biyoloji bölümünden mezun olup öğretmenlik yapması konusunda yönlendirilse de kök hücre çalışmaları konusunda hayallerinin peşinden giderek Tıp okumaya başlamış. Dünyayı değiştirebileceğimize, akan kan yerine akan mürekkep olabileceğine inanıyor.

Merve Çirişoğlu Çotur, Matematik Öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra yurt dışında Animasyon bölümünü bitirmiş, “The Box” isimli animasyon filmiyle ödül kazanmış. Kitap Ayracı projesiyle Boğaziçi Yetimhanesi ve Boğaziçi Okulu inşa edilmiş. İşlerin yolunda gitmediği zamanlar içinse “Pilavı yapamadık, lapa oldu diye ağlamadık, sütlaç yaptık.” cümlesini kullandı. Bu cümleyi sevdim :).

Mimar Merve Akdağ Öner artan kentleşmeyle birlikte daha yaşanabilir bir şehir tasarlamak amacıyla bir araya gelinen, kaybolan bağa, ortaya çıkan kopukluklara çözüm önerileri getiren, Sabancı Vakfı’nın da Fark Yaratanlar projesinde yer verdiği sosyal girişim Şehrine Ses Ver’den bahsetti.

Zeynep Karagöz, zaman içerisinde STK’ya dönüşen Robotel Türkiye’yi tanıttı. Çok çabuk büyüdükleri için, el ve parmak deformasyonu yaşayan çocuklara 18 yaşına kadar protez takılamıyormuş. Yurt dışında E-Nable’ın 3 boyutlu yazıcılarla yaptığı ellerden ilham alarak Robotel Türkiye’yi kuruyorlar. Çalışmalarını web sitelerinde açık kaynaklı sunuyorlar. Gönüllü haritası ve gönüllülerle eli ya da parmağı olmayan çocuklara eksik değil, özel hissettirmeye çalışıyorlar.

Metin Solmaz tatilin pahalı, yolun ise ucuz, tedavi edici olduğunu ve depresyona, öfke kontrolüne iyi geldiğini paylaştı. Oyunlaştırma Uzmanı Ercan Altuğ Yılmaz Rusya, Polonya ile beraber en çok dijital oyun oynanan 3. ülke olduğumuzu ifade etti. Mert Fırat, tiyatronun ölmediğini, tiyatro seyircisinin 3 milyondan 4 buçuk milyona çıktığını, sürdürülebilirlik ve başarının kolektiflikten geçtiğini vurguladı.

Diğer ilham veren konuşmacılardan “Sevmek en büyük aktivistliktir.” diyen Yonca 20170513_115812Tokbaş’a, sade ve samimi konuşan, karmaşıklık yerine basitliği vurgulayan Barış Sarıalioğlu’na, basketbolla Diyarbakırlı öğrencilerin hayatını değiştiren Antrenör Gökhan Yıldırım’a, “Gelenekler ve görenekler medeniyete ayak uyduramazlarsa ölürler.” diyen, yerel kültürle tasarımı birleştirdiği Ojarna projesini adil ticaret anlayışıyla anlatan Can Jarna Öztürk’e, kendi yaşam yolculuğunu da katarak hayattaki tutkularımızı bulmak için parçaları birleştirmemiz gerektiğini dile getiren Caner Eler’e, geçici koruma altındaki misafirlerimiz olarak ifade ettiği Suriyelilere ve mültecilerle ilgili sivil topluluklara destek olan Zeynep Kurmuş Hürbaş’a, Mardin’de kadın istihdamına katkı sağlayan, ismini oranın mutfağında hem tatlılarda hem tuzlularda sık kullanılan, biraz da kadını temsil ettiği düşünülen yenibahardan alan “Hayatım Yenibahar” projesini gerçekleştiren Ebru Baybara Demir’e,

”Derinimize inip merkezimizdeki özgünlüğümüzü bulmalıyız ki fark yaratalım.” diyen Orkestra Şefi Charles Hazlewood’a, ilk adımı atarak köyünde sosyal değişim kıvılcımları başlatan, Peynir Müzesi gibi pek çok çalışması olan peynir ustası İlhan Koçulu’ya, toprağı dinleyen Merve Purde’ye, rastlantıları disipline ederek çocukların sorularından, meraklarından öyküler oluşturan, tasarladığı “Sor, Keşfet, Üret” sistemiyle çocuklar yetiştiren eğitimci Emre Alettin Keskin (Evrensel Kamil) ‘e, giyilebilir elektronik cihaz üreten Halit Soysal’a, takım çalışmasını yapbozun birbirini tamamlayan parçalarına benzeten ödüllü Darüşşafaka Robot Kulübü Sultans Of Türkiye üyelerine, Peter Fossick’e, Doğan Taşkent’e, Atila Uras’a, Ali Faramawy’ye, Alp Sezginsoy’a, Ali Rıza Ersoy’a, Süha Derbent’e, Doğu Demirkol’a, müzisyenlere, Ali Üstündağ‘a, emeği geçen tüm ekibe teşekkürler.

TedxReset etkinliğinde gönüllü olmak da mümkün. Sitesindeki formu doldurarak yıl boyunca ya da etkinlik haftasında gönüllü olma talebinde bulunabiliyor, konuşmacı önerebiliyorsunuz.

Bir an dursak, kendimizi resetleyip sıfırdan başlasak, hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek için yola çıksak?

Şimdi, Burada!

Davetiye için Denizbank’a da çok teşekkürler.

 

Birlikte gelişebilmek dileğiyle,

Pınar Şahin

TedxReset 2017” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s