Yüksek Lisansa Başlamadan Önce

Ocak – Şubat ayları, üniversitelerin bahar döneminde açılacak yüksek lisans programlarına başvuru kabul ettikleri aylardır. Ara dönemde ya da güz döneminde yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız sizin için önemli olabilecek bazı konular:

Hedefiniz: “Niçin yüksek lisansa başlamak istiyorum?”, “Bitirince ne yapmayı düşünüyorum?” sorularını cevaplamadan okulun mülakatına gitmeyin, eğitime başlama kararı almayın. Programın hedefinize ulaşmada sağlayacağı katkıyı düşünün. Workshoplar, kurslar var. O bölümde eğitim almayı uzmanlık derecesi kazanacak kadar istiyor musunuz? Kurumlar iş görüşmelerinde tezli bölümleri biraz daha ciddiye alıyor. Akademik hayata devam etmek hedefinizse, alanımda kendi yazdığım bir tez çalışmam olsun derseniz tezli yüksek lisansa yönelin. Tezsiz programların mezunları doktoraya başvuramıyorlar. ekran-goruntusu-91

Programın türü: Başta karar vermeniz gerekenlerden biri programın tezli mi tezsiz mi olacağı. Seçiminiz karşınıza hep çıkacak. İş görüşmelerinde yüksek lisans öğrencisi ya da mezunu olduğunuzu öğrenen mülakatçı, ilk önce “Tezli mi tezsiz mi?” diye sorar. Tezliyse tez konunuzu öğrenmek ister, tezsizse fazla kurcalamaz :). Uzaktan yüksek lisans eğitimleri çoğunlukla tezsizdir, online ortamda dersler işlenir. İş durumu, okulun uzaklığı, istenilen mekânda eğitim alabilme avantajı gibi nedenler bu programları cazip kılar.

Seçtiğiniz üniversite: Beklentilerinizi irdeleyin. Ders müfredatı ve içeriği almak istediğiniz eğitimle örtüşüyor mu, akademik kadrosundaki hocalar kimler, devam zorunluluğu aranıyor mu, eğitim dili ne, evinize, işinize çok mu uzak?  Uygulama olanakları, kütüphane ve laboratuvar koşulları nasıl, gitmek istiyorsanız Erasmus seçeneği var mı? Bazı okulların eğitim ücretinin içinde sunduğu haklar var. Örneğin; Sabancı Üniversitesi Executive Mba programının (http://som.sabanciuniv.edu/tr/emba/ucretler_ve_burslar) ücretine sağlık sigortası, öğle ve akşam yemekleri gibi harcamalar dâhil. Kariyer merkezlerinin işleyişine de bakın. Başladığınızda danışmanlardan ihtiyaç duyduğunuz konularda destek alabilir, eski mezunlarla tanışarak network oluşturabilirsiniz.

Hazırlık aşaması: Web sitelerinden başvuru tarihlerini not edin, kaçırmayın, gerekli şartları taşıdığınıza emin olun (Örn: Executive MBA iş deneyimi istiyor), eksik sınav puanınız varsa tamamlayın. Sınavlarda, mülakatlarda neler soruluyor araştırın. Bölümünüz ara dönemde açılmıyorsa istemediğiniz bölümde başlamak yerine güz dönemini bekleyin. Program yürütücülerine ya da hocalara e-mail göndererek bölümle ilgili detaylı bilgi alın, kafanıza takılanları öğrenin. Liste yapın, fırsatınız varsa okulları yakından görün. Başvurmayı düşündüğüm okullardan birinde, kontenjan yazmıyordu. Hem okula bakayım, hem ayrıntıları öğreneyim diye gittiğimde sınıfların 50 kişilik olduğu bilgisini aldım. Yüksek lisans için yüksek sayı.

Başlayacağınız zaman: Çoğu kişi “Önce işe mi başlasam, yüksek lisansa mı?” ikilemini yaşar. Erkekler için bu ikileme “En başta askere mi gitsem acaba?” sorusu eklenir. Benim düşüncem, iş hayatında biraz deneyim kazandıktan sonra lisansüstü eğitiminize başlamanız. Okuldayken ilerlemek istediğiniz bölümü belirleseniz de, staj deneyiminiz de olsa iş hayatında fikriniz değişebilir, farklı bölümler de öğrenebilirsiniz. İşletme bölümünde okurken Finans ilginizi çekebilir, işe başlayınca daha dinamik bir alan olan Pazarlamada kariyer yapmak isteyebilirsiniz. Fizik bölümünden sonra Sağlık Fiziğini merak edebilirsiniz. Çalışanlar yüksek lisansa daha rahat bütçe ayırırlar. Birçok iş yerinin anlaşmalı olduğu okullar var, kurumsal MBA programları var. İndiriminiz olur. Ayrıca okulun mülakatlarında “Ben .. alanında çalışıyorum, alacağım eğitimle de bu alanda uzmanlaşmak istiyorum” deme şansınız olur.

İş hayatınızın yoğunluğu: Yüksek lisans eğitiminde; üniversitesine ve bölümüne göre değişiklik göstermekle birlikte okumalar, araştırmalar, sunumlar, projeler lisanstan fazladır. Yeterli vakti ayırabilir misiniz, iş yerinizden dersler veya sınavlar için erken çıkmanız gerektiğinde sıkıntı olur mu, yoğun tempoyla çalışıyorsanız, çalışmalarınız mesai bitimine sarkıyorsa okulla birlikte yürütebilir misiniz? Özellikle tez/proje aşamasında genellikle hazırladıklarınız ilk aşamada beğenilmez. Yap-Getir-Olmadı-Götür döngüsünde ilerler :). İş yoğunluğunuza göre hafta sonu programları da aklınızda olsun.

Bölüm tercihi: Lisans yaptığınız bölümde eğitiminize devam etmek zorunda değilsiniz. Bilimsel hazırlık derslerini alarak farklı bir alana yönelmeniz mümkün. İçinizde ukde kalan bir bölüm de olabilir. Edebiyat mezunuysanız, çalışmak istediğiniz alan medya kuruluşları ise İletişim alanında yüksek lisans katkı sağlar. Tabii mülakatlarda soruluyor “Neden farklı bir alan seçtiniz?” ya da aynı alansa “Neden şu an o alanda çalışmıyorsunuz?”

Aynı/Farklı Üniversite: Aynı üniversite hocaların çoğunu tanımak, onlardan ders almak, eğer akademik kariyer düşünülüyorsa okulda kalma ihtimalinin yükselmesi nedeniyle tercih edilir. Ama farklı bir üniversitede, yeni hocaların yeni yöntemleriyle öğrenci olmak da güzeldir, geliştirir. Farklı bir üniversiteyi deneyimlemiş olursunuz. Hem eğitim döneminde, hem de doktoraya başlayacaksanız alacağınız referans nedeniyle hocalar önemli.

Finansal durum: Okulun ücretini, ödeme seçeneklerini, varsa burs imkânını mutlaka bilin. Ücreti karşılayabileceğinizi, harcamalarınızın karşılığını alabileceğinizi düşünüyor musunuz? Bölümünüz farklı şehir ya da ülkedeyse ayırmanız gereken bütçe fazlalaşacak. Ülkemizdeki devlet okullarında tezsiz YL ücretleri çok ucuz değil, bazı özel okulların ücretlerine yaklaşıyor. Tezliler ücretsiz.

ekran-goruntusu-94YL yorucu, zaman zaman sıkıntı verebiliyor. California Üniversitesi’nde yapılan araştırma öğrencilerin % 67’sinin önceki sene içinde en az bir defa umutsuz hissettiklerini söylüyor. % 54’ü günlük hayatlarını sürdürmekte zorlanacak kadar depresyonda hissediyor. % 10’a yakını intiharı düşünmüş, itiraf ediyor. (Yandaki kolaj, benim yüksek lisans dönemimden.)

Başlamak önemli, ancak sürdürülebilir olması da önemli. Öğrenmeyi, okumayı, araştırma yapmayı, istatistiklerle boğuşmayı, detaylarda boğulmayı seviyorsanız ve son kararınızsa başvurun :). Kabul edilmeyen başvurularınız içinse üzülmeyin. Sürece dair dersler çıkarın, yeniden deneyin.

Birlikte gelişebilmek dileğiyle,

Pınar Şahin

Yararlanılan Kaynak:

http://www.philosophy.rutgers.edu/joomlatools-files/docman-files/gradschoolblues.pdf

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s